Muaj: Dhjetor 2017

Këshilli i Veprimit Rinor Lokal në Shtime organizon ngjarjen përmbyllëse të vitit

Këshilli i Veprimit Rinor Lokal në Shtime organizon ngjarjen përmbyllëse të vitit

Lajme, Shtime
Këshilli i Veprimit Rinor Lokal në Shtime (KVRL-Sh), dje në bashkëpunim me rrjetin e OJQ-ve Pro Net, organizuan ngjarjen përmbyllëse të vitit, ku shfaqën aktivitetet e realizuara gjatë vitit 2017. Resul Gashi, kryetar i KVRL-së i përshendeti të pranishmit dhe i falenderoi për përkrahjen e ofruar gjatë realizimit të aktiviteteve, ndër to 50 projektet e realizuara gjatë vitit 2017 ka thënë Gashi. Këtë aktivitet e ka përshëndetur edhe drejoresha e Kulturës, Rinisë dhe Sportit znj. Fatmire Ferati, e cila shprehi mirënjohje për punën e KVRL-së. Të pranishëm ishin edhe përfaqësues tjerë institucional, përfaqësues të organizatave joqeveritare, anëtarë e vullnetarë. KVRL-Sh, me këtë rast ka ndarë edhe mirënjohje për aktivistët më të dalluar.
Emergjenca e policia, apel për festa të qeta

Emergjenca e policia, apel për festa të qeta

Lajme, Shtime
Festimi i Vitit të Ri gjithmonë shoqërohet edhe me fishekzjarre dhe mjete të tjera plasëse, mirëpo festimi sjell edhe lendime e sidomos tek fëmijet për këtë arsye, drejtuesit e e të gjitha institucioneve të sigurisë bëjnë thirrje për kujdes, derisa premtojnë se do të jetë në gatishmëri të plotë gjatë këtyre ditëve. Kështu edhe Institucionet e Sigurisë në Shtime, Policia e Kosovës, Zyra për Siguri dhe Emergjencë, Njësia e Zjarrëfikësve, kanë bërë apel për kujdes gjatë festimit të vitit të ri.  
“Plisat” gëzojnë fëmijët e Reçakut

“Plisat” gëzojnë fëmijët e Reçakut

Lajme, Shtime
Grupi i tifozëve nga Prishtina “Plisat”, kanë vazhduar traditën e tyre, pasi edhe këtë vit ka vendosur të shpërndajë dhurata për fëmijët. Ata kanë zgjedhur fshatin Reçak për të qëndruar sot dhe shpërndarë dhurata për fëmijët, nxënësit e këtij fshati. Për këtë aktivitet ka bërë të ditur drejtori i shkollës, Faruk Bajrami, i cili ka falënderuar grupin e tifozëve “Plisat”. “Plisat” edhe njëherë si gjithmonë e shpërfaqen shpirtin e tyre human, duke respektuar vendin simbol të lirisë së Kosovës fshatin Reçak. Ata, sot i gëzuan nxënësit e fshatit, duke u shpërnda secilit nga një dhuratë, gëzimi ishte i papërshkrushëm në fytyrat e fëmijëve, të cilët këndonin këngë së bashku në frymën e festave të fundvitit” ka bërë të ditur drejtoria e shkollës së fshatit Reçak.
Gjatë vikendit, mot i vranët dhe me intervale me diell

Gjatë vikendit, mot i vranët dhe me intervale me diell

Kosove, Lajme, Shtime
Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, gjatë ditëve të vikendit, do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. “Temperaturat të shtunën do të lëvizin ndërmjet -3 deri -1 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 2-4 gradë Celsius. Të dielën do të ketë ngritje të lehta të vlerave të maksimaleve. Do të fryjë erë nga verilindja, e lehtë deri mesatare”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.
Butrint Ahmeti drejt realizimit të ëndrrës

Butrint Ahmeti drejt realizimit të ëndrrës

Lajme, Shtime
Si çdo numër të Flatrës, edhe kësaj radhe një hapësirë për fëmijë të talentuar si Butrint Ahmeti, djaloshi nga Shtimja, i cili po cilësohet si një fenomen në futbollin kosovar, por jo vetëm. Vetëm 13 vjeçar, Butrinti ka arritur që nëpërmjet talentit dhe punës së tij të përkushtuar të jetë disa herë kampion, aktualisht po luan në një prej skuadrave të njohura, në Kosovë, 2 Korrikun nga Prishtina Butrinti, ku është në pozitën e mesfushorit dhe mbart numrin 7 në fanellë. “Futbollin e kam dashur gjithnjë, ndërsa kam filluar të luaj në moshën gjashtë vjeçare në klubin 2 Korriku, ku edhe tash jam pjesë e këtij klubi nëpërmjet të cilit kam arritur shumë suksese si kampion i Ballkanit në Izmir Cup 2015, Kampion i rajonit të Prishtinës si dhe Kampion i Kosovës tash e dy vote radha
Emërohet nëkryetari i Shtimes ja kush është

Emërohet nëkryetari i Shtimes ja kush është

Lajme, Shtime
Komuna e Shtimes ka bërë të ditur për opinionin publik, vendimin e ri të kryetarit të Komunës Naim Ismajlit. Sot gjatë ditës ai ka emëruar nënkryetarin e Komunës. Bazuar në Ligjin për Vetëqeverisjen Lokale të Republikës së Kosovës, kryetari i Komunës së Shtimes, z. Naim Ismajli, e ka emëruar z. Rrahman Jakupi, nënkryetar të Komunës së Shtimes. Rrahman Jakupi deri në fund të zgjedhjeve lokale 2017, ka qenë kryesues i Kuvendit të Komunës së Shtimes nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), ndërsa nga viti 2010 - 2013 ka ushtruar edhe pozitën e zyrtarit për informim në Komunën e Shtimes.
Në Shtime FSK dhe KFOR largojnë mjetin e dyshuar shpërthyes

Në Shtime FSK dhe KFOR largojnë mjetin e dyshuar shpërthyes

Lajme, Shtime
Policia e Kosovës ka raportuar se dje në rrugën Adem Jashari, në Shtime, ankuesi mashkull K-Ashkali ka raportuar se kishte has në një mjet të dyshuar eksplodues. Njësiti policor ka siguruar vendin e ngjarjes ndërsa njësiti për deminim i FSK-së dhe KFOR-it kanë larguar mjetin e dyshuar pa incidente, thuhet ne raportin policor. Burime të Shtimepress bëjnë të ditur se mjeti shpërthyes, ka qenë një granatë dorë, e cila ka përfunduar në hapësirën e cila është pronë e një personi për grumbullimin dhe shitjen e hekurave.  
Klubi Motoristëve Sportiv “Mc Vjosa” ndihmon familjet në nevojë

Klubi Motoristëve Sportiv “Mc Vjosa” ndihmon familjet në nevojë

Lajme, Shtime
Për festat e fundvitit, motoristët e Klubit “Mc Vjosa” nga Shtimja gëzuan zemrat e fëmijëve në fshatin Carralevë, Rancë, Belinc dhe Reçak duke ndihmuar familjet me gjësende material dhe ushqimore. Kjo iniciativë u mbështet edhe nga bizneset si: Kalaja Epox, Furra Berlini 2 dhe Shisha Bar Imperial. Motoristët për të ndihmuar këto familje me pako ushqimore arritën të sigurojnë një shumë prej 488.65 Euro si dhe 450 kilogram miell gruri. Kryetari i klubit “MC VJOSA”, Halit Rexhaj, kjo iniciativë ishte e paraparë vetëm për këto gjashtë familje të identifikaura paraprakisht, ndërsa në të ardhmen priten edhe iniciativa të tjera nga ky klub. “Ne jemi të lumtur që u bëmë shkaktar të gëzimit të këtyre familjeve dhe fëmijëve por pa dyshim se kjo nuk ja zgjedh dot problemin e përhershëm me va

Aksident komunikacioni në Belinc

Lajme, Shtime
Dje në fshatin Belinc të Shtimes, raportohet se një veturë NN deri sa ishte duke  lëvizur ka goditur viktimën femër K-Shqiptare  (fëmijë)  dhe nuk është ndalur në vendin e ngjarjes . Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe nga një kalimtar i rastit  është dërguar ne QKMF –Shtime dhe më pas është dërguar në QKUK Prishtinë për tretman të mëtutjeshëm.