Kosove

Gjatë vikendit, mot i vranët dhe me intervale me diell

Gjatë vikendit, mot i vranët dhe me intervale me diell

Kosove, Lajme, Shtime
Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, gjatë ditëve të vikendit, do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. “Temperaturat të shtunën do të lëvizin ndërmjet -3 deri -1 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 2-4 gradë Celsius. Të dielën do të ketë ngritje të lehta të vlerave të maksimaleve. Do të fryjë erë nga verilindja, e lehtë deri mesatare”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.
Apel nga Policia e Kosovës për kujdes të shtuar gjatë vozitjes

Apel nga Policia e Kosovës për kujdes të shtuar gjatë vozitjes

Kosove, Lajme, Shtime
Policia e Kosovës, me qëllim të reduktimit të aksidenteve në trafikun rrugor, apelon tek të gjithë pjesëmarrësit në trafik, në veçanti drejtuesit e automjeteve, që të jenë të kujdesshëm dhe sa më vigjilentë gjatë drejtimit të automjeteve të tyre. Vëmendje kërkohet, posaçërisht në këtë periudhë kur kanë filluar ndryshimet atmosferike, reshjet e borës, mjegullat, ku gjatë natës dhe në orët e mëngjesit kemi kufizim të dukshmërisë dhe paraqitje të ngricave, rrugët bëhen më të rrëshqitshme dhe qarkullimi nëpër rrugët tona vështirësohet. “Drejtuesit e automjeteve duhet të posedojnë pajisje dimërore dhe të respektojnë rregullat që dalin nga ligji i trafikut”, thotë Policia e Kosovës. “Policia e Kosovës me njësitet e saj vazhdon të monitorojë dhe të menaxhojë situatën në trafikun
Certifikohen rezultatet zgjedhore për kryetar të Komunave

Certifikohen rezultatet zgjedhore për kryetar të Komunave

Kosove, Lajme, Shtime
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) mbajti mbledhje e radhës, në të cilën ë mbledhje, certifikoi rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të raundit të dytë për Kryetar të Komunave: Gjakovë, Gjilan, Dragash, Kaçanik, Kamenicë, Mitrovicë e Jugut, Obiliq, Podujevë, Shtime, Suharekë, Vushtrri dhe Malishevë, ndërsa certifikoi rezultatin përfundimtar të Rivotimit për Kryetar të Komunës së Parteshit. Sipas Ligjit për Vetëqeverisje Lokale, mbledhja e parë inauguruese e kuvendeve të komunave, mbahet brenda 15 ditëve nga data e certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve.
PZAP refuzon ankesen për Shtimen

PZAP refuzon ankesen për Shtimen

Kosove, Lajme, Shtime
Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtesa ka publikuar vendimet për ankesat që janë paraqitur nga partitë politike, duke refuzuar kështu ankesën e kandidatit të pavarur për Shtime. Sipas tyre, ankesa është hedhur si e palejueshme. Apeli i paraqitur nga kandidati i pavarur për kryetar te komunës së Shtimes Fatmir Rashiti është hedhur si  i palejuar. Kundër këtyre vendimeve është e lejuar ankesa brenda njëzetekatër (24) orëve nga momenti  i pranimit të vendimit nga pala ne Gjykatën Supreme të Kosovës. Gjykata Supreme duhet te vendos lidhur me ankesat brenda 72 orëve.
“Shumë zhurmë për asgjë” me regji të Fata Hysenit, do të shfaqet sot në Shtëpinë e Kulturës në Shtime

“Shumë zhurmë për asgjë” me regji të Fata Hysenit, do të shfaqet sot në Shtëpinë e Kulturës në Shtime

Kosove, Lajme, Shtime
Shfaqja “Shumë zhurmë për asgjë” me regji të Fata Hysenit, do të shfaqet sot, me datën 04.12.2017, nga ora 18:00, në Qendrën e Kulturës në Shtime. Shfaqja “Shumë zhurmë për asgjë”,  është punuar me një mjeshtri mjaft të madhe nga regjisorja Fata Hyseni. Kjo shfaqje vjen si rezultat i bashkëpunimit të Fakultetit të Arteve dhe Qendrës së Kulturës në Shtime. Ju ftojmë, që të bëheni pjesë e publikut nesër nga ora 18:00, në Qendren e Kulturës në Shtime! /http://infoprishtina.com/
Ndërprerje të Energjisë Elektrike në Shtime, Lipjan dhe Magurë

Ndërprerje të Energjisë Elektrike në Shtime, Lipjan dhe Magurë

Kosove, Lajme, Shtime
Kompania Publike, Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT) nëpërmjet ueb faqës së tyre ka bërë të ditur se gjatë ditëve të vikendit e shtunë dhe e diel, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve të përmirësimit të rrjetit të transmetuesit dhe për këtë shkak komunat Shtime, Lipjan dhe Magurë do të kenë ndërprerje të energjisë elektrike. “Për të mundësuar kushte të sigurisë në punë për realizimin e punimeve në kuadër të projektit të KOSTT sh.a “Përmirësimi i Rrjetit Transmetues, faza IV dhe V, LOT 4 –Rehabilitimi i Nënstacioneve”, me datë 2 dhjetor 2017 (E Shtunë) dhe 3 dhjetor 2017 (E Dielë) nga ora 07:00 deri në 11:00 do të bëhet shkyçja e Nënstacionit NS 110/35/10 kV Lipjani. Gjatë intervaleve kohore të lar
FSK e gatshme të niset drejt Shqipërisë

FSK e gatshme të niset drejt Shqipërisë

Kosove, Lajme
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka shprehur gatishmërinë që ushtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës të ndihmojnë Shqipërinë, e cila u përmbyt nga vërshimet. Kreu i shtetit thotë se për këtë ka biseduar edhe me homologun e tij shqiptar, Ilir Metën. “Sapo bisedova me presidentin Ilir Meta për gjendjen e vështirësuar nga përmbytjet në Shqipëri. Në emër të institucioneve të Kosovës, shpreha gatishmërinë që ta dërgojmë Forcën e Sigurisë për t’i ndihmuar ekipet e tyre në menaxhimin e krizave dhe emergjencave civile”, është shprehur ai. Presidenti thotë se janë të shqetësuar për “vëllezërit e motrat tona atje dhe urojmë që situata të mos përkeqësohet më shumë”.
Ky është moti në Kosovë për ditët në vazhdim

Ky është moti në Kosovë për ditët në vazhdim

Kosove, Lajme, Shtime
Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vendi i ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të lagështa të ajrit me presion të ulët atmosferik. Në këto kushte meteorologjike do të mbajë mot i vranët dhe me reshje shiu të intensitetit mesatar, kurse në viset malore reshjet e shiut do të jenë të përziera me fjolla bore. Reshjet e shiut do të vazhdojnë sonte dhe nesër në shumë vende. Më tej parashihet të ketë kthjellime të pjesshme. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0-2 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 4-6 gradë Celsisus. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes. Sasitë mesatare të reshjeve të regjistruara deri më tani në rrjetin meteorologjik të Kosovës janë rreth 60 mm (l/m2) në rrafsh të Kosovë
Ia vranë gruan dhe shtatë fëmijët, pas 20 vitesh veteranit të UÇK-së i lindin binjakë (Video/reportazh)

Ia vranë gruan dhe shtatë fëmijët, pas 20 vitesh veteranit të UÇK-së i lindin binjakë (Video/reportazh)

Kosove, Lajme, Shtime
Në çdo nëntor, në ditën e flamurit kombëtar, Isak Asllani nga fshati Rrancë  i Komunës së Shtimes, veteran dhe invalid i luftës së UÇK-së, merr rrugën që çon tek varrezat. Por aty nuk janë varrezat e fshatit ashtu siç rëndom i hasim gjithandej e ku njerëz të ndryshëm shkojnë e ndajnë dhimbjen për humbjen e më të dashurve të tyre. Këto janë varret e nënës, gruas dhe shtatë fëmijëve të Isakut të cilët bashkë  me mbesën dhe gruan e vëllait u vranë para 20 vitesh nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Këtu s’ke se si ta ndash dhimbjen, ajo vjen si një uragan dhe përplaset furishëm në shpirtin dhe zemrën e Isakut duke e dërmuar atë që prej 2 dekadash. Teksa me radhë i zbulon nga bora emrat e fëmijëve në varr, Isaku mundohet që përmes prekjes së shkronjave ta ledhatoj
Familja e ish-ushtarit të UÇK-së bëhet me shtëpi të re

Familja e ish-ushtarit të UÇK-së bëhet me shtëpi të re

Kosove, Lajme
Më “28 Nëntor Ditën e Flamurit” familja e ish-ushtarit të UÇK-së Habib Lubovcit nga fshati Greiçec të Suharekës është bërë me shtëpi të re. Kjo familje është bërë me kulm mbi kokë falë ndihmës së pronarëve të ndërmarrjes prodhuese “Kosova Model” të cilët së bashku me bashkëluftëtarë të Brigadës 60 Njësia Diverzante Vëzhguese, pranë Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, arritën për të kompletuar shtëpinë, në të cilën do të jetojnë anëtarët e kësaj familje. Është nderë që na është dhënë mundësia t’i ndihmojmë familjës së Habibit, njiherit edhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) theksuan pronarët e kompanisë “Kosova Model”. Për të përuruar shtëpinë e luftëtarit të UÇK-së ishin prezent edhe kryetari i Komunës së Shtimes Naim Ismajli si dhe ish komandanti i UÇK-së Jetullah Qar