Shtime

Talenti kosovar, Fehmi Shabani shumë shpejt do ta konfirmojë klubin e tij të ri

Talenti kosovar, Fehmi Shabani shumë shpejt do ta konfirmojë klubin e tij të ri

Lajme, Shtime, Sport
Talenti kosovar, Fehmi Shabani ka njoftuar se do t’i rikthehet futbollit, transmeton FutbollFanatik. Pas një pauze të shkurtë për arsye personale, Shabani pritet të vazhdojë me futbollin aktiv më tutje. Kështu, 18-vjeçari ka bërë të ditur për ”FutbollFanatik” se pritet t’i bashkohet ndonjë klubi kosovar. Më herët, Shabani ka qenë pjesë e grupmoshave të reja të Kukësit në Shqipëri dhe Ferizajit në Kosovë. Ende nuk është bërë e ditur se cili do të jetë klubi i tij i ri, megjithatë së shpejti pritet të bëhet publike gjithçka. ”Dua të njoftoj se pas një pauze të shkurtër për arsye personale, përsëri do të vazhdoj të jem futbollist aktiv edhe më tutje”, tha Shabani. Krejt në fund, Shabani tha: ”Nuk ka rëndësi se kush je, dhe nga ku vjen, dëshira për të arritur atë që d
Moti në Kosovë me vranësira dhe shi

Moti në Kosovë me vranësira dhe shi

Kosove, Lajme, Shtime
Temperaturat e ajrit do të vazhdojnë të pësojnë rënie të ndjeshme nën vlera mesatare. Minimalet do të luhaten nga 9C deri në 13C, e maksimalet nga 17C deri në 23C. 26.06-27.06 – Mot më i ftohtë, kryesisht i vranët, e kohë pas kohe me reshje shiu. 28.06-29.06 – Mot kryesisht me vranësira, kohë pas kohe me shi. Pasdite reshjet mund të shoqërohen edhe me bubullimë. Derisa në Evropën perëndimore fusha të presionit të lartë dhe masa më të ngrohta të ajrit do të sjellin mot më stabil dhe të ngrohtë, mbi rajonin tonë masat e ftohta ajrore që depërtuan nga veriu i kontinentit dhe fusha të presionit të ulët do të kushtëzojnë mot më të ftohtë, me vranësira dhe kohë pas kohe me reshje shiu. Sipas Prishtina Weather, do të fryjë erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga verilindja 3-1
Nga varrezat e dëshmorëve në Polac zhvarrosen 5 dëshmorë të Shtimes

Nga varrezat e dëshmorëve në Polac zhvarrosen 5 dëshmorë të Shtimes

Lajme, Shtime
Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së, Dega në Shtime nëpërmjet një njoftimi ka bërë të ditur se me datën 27.06.2018, (e mërkurë), në ora 16:00 do të bëhet rivarrimi i pesë (5) Dëshmorëve të UÇK-së të rënë me 14.12.1998 në betejen e Pashtrikut (Fadil Rashiti, Kadri Ademaj, Hafir Bajrami, Arben Hyseni dhe Xheladin Xheladini). Rivarrimi do të bëhet nga varrezat e dëshmorëve në Polac për në varrezat e dëshmorëve të UÇK-së në Shtime dhe se për këtë është duke u kujdesur Këshilli Organizativ, i cili është angazhuar për zhvendosjen e dëshmorëve nga Polaci i cili është formuar me një vendim të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj me 8 maj. Këshilli Organizativ udhëhiqet nga ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha dhe është formuar me qëllim të bartjes së dëshmorëv
Gjendet mjet i pa shpërthyer në Belinc

Gjendet mjet i pa shpërthyer në Belinc

Lajme, Shtime
Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ka bërë të ditur se në fshatin Belinc, të Shtimes, ankuesi mashkull K/Shqiptar ka njoftuar se në një fushë ka gjetur tre mjete të pa shpërthyera. Njësiti  për  deminim i FSK-se dhe KFOR-it kanë dalur në vendin e ngjarjes dhe kanë tërhequr mjetet e pa shpërthyera pa ndonjë incident.
Nëntëvjeçari boton librin e dytë me poezi dhe tregime

Nëntëvjeçari boton librin e dytë me poezi dhe tregime

Lajme, Shtime
Omer Mahmuti, nëntëvjeçari nga fshati Reçak, ka promovuar librin e tij të dytë me poezi dhe tregime, të titulluar “Sa bukur të qeshësh”. Omeri është nxënës i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët "Skënderbeu" në Reçak dhe ka filluar të merret me shkrime qysh nga mosha 5-vjeçare, ndërsa dy vite më parë ka botuar librin e tij të parë me tregime të titulluar “Lepuri dhe Poni”. Në promovimin e librit të tij kanë marrë pjesë nxënës, prindër, arsimtarë, qytetarë si dhe përfaqësues të institucioneve komunale të Shtimes.
Ambulanta e Shtimes bëhet me Rentgen Digjital

Ambulanta e Shtimes bëhet me Rentgen Digjital

Lajme, Shtime
Komuna e Shtimes përmes një njoftimi nëpërmjet faqes zyrtare ka bërë të ditur se që nga dje është funksionalizuar Aparati Digjital i Rentgenit në Qendren Kryesore të Mjekësisë Familjare Dr. Vezir Bajrami, i cili do të jetë në shërbim të qytetarëve të Shtimes. Në përurimin e këtij aparati ka marrë pjesë edhe kryetari i Komunës, Naim Ismajli, ndërsa drejtoresha e QKMF-së në Shtime, Miridtë Qeriqi ka thënë se vlera e këtij donacioni që është donacion nga Qeveria Japoneze është e rëndësisë së veçantë për ngritjen e cilësisë së shërbimeve shëndetësore për pacientët e komunës së Shtimes, duke mundësuar zvogëlim të mundimeve, por edhe të shpenzimeve për qytetarët e Shtimes. Shtimja dje ka shënuar Ditën e Shëndetësisë me çrast kanë realizuar një varg aktivitetesh e ndër tjerash duke nderuar
Njoftim nga KEDS për ndërprerje të energjisë elektrike

Njoftim nga KEDS për ndërprerje të energjisë elektrike

Lajme, Shtime
KEDS përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se ditëve në vijim në disa vende të Shtimes do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të realizimit të punimeve. Më 02.03.2018 do të ketë ndërprerje totale: NS 35/10kV Shtime (Kodi: 410460) prej orës 09:00 deri në ora 12:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbeten: Davidovci,Rashinca Muzeqina, Vojnovci, Gjyrkoci, Rr. Ahmet Shtimja, Petrova, Reçaku (nje pjesë) dhe Mollopolci, Shtimja,Lagjja e Pajtimit dhe Godanci i Ulët. Pjesë e Shtimes, Qesta Reçakut, Reçaku, Belinci,Carraleva Topilla, Llanishti, Devetaku, Grejqevci, Zborci, Pjetërshtica, Duga dhe Karaçica. Fabrika Maksiti Putz, Koshare, Fitorja. Arsyeja e ndërprerjes: Mirëmbajtje preventive:Linja 35kV, ndërprerësit 35kV dh
Polis reagon për mospërfshirje të gruas në KPF në Shtime dhe Lipjan

Polis reagon për mospërfshirje të gruas në KPF në Shtime dhe Lipjan

Lajme, Shtime
Organiziata Joqeveritare POLIS ka dërguar një Komunikatë për Media për redaksinë shtimepress, lidhur me mospërfshirjen e gruas në Komitetin për Politike dhe Financa në Komunat Lipjan dhe Shtime, më poshtë lexoni reagimin. POLIS, duke qenë një organizatë joqeveritare aktive në monitorim, por edhe e përfshirë në politikëbërjen lokale, shprehë një opinion të saj në lidhje me disa zhvillime rreth konstituimit të komiteteve të Kuvendit Komunal në Lipjan dhe Shtime dhe për (mos) marrjen parasysh parimin e përfshirjes së barabart gjinore. Duke jetuar në një shoqëri, ku roli dominant dhe vendimmarrës është ende në duart e gjinisë së ‘fortë’, duhen patjetër veprime shtytëse për të i japur më shumë hapësirë dhe përfshirje gjinisë tjetër. Kuota gjinore nuk do të ishte promotori më i mirë barazi
Takohen kryetari Ismajli dhe Aliu

Takohen kryetari Ismajli dhe Aliu

Lajme, Shtime
Kryetari i Komunës së Shtimes dhe njëherit Kryetar i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Naim Ismajli ka vizituar kryetarin e Komunës së Feriajt, Agim Aliu. Në këtë takim janë diskutuar një mori çështjesh që kanë të bëjnë me raportet ndërkomunale si dhe projektet e përbashkëta të synuara për t’i realizuar në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK). Kryetari Ismajli ka uruar kryetarin Aliu për mandatin qeverisës duke i dëshiruar suksese në realizimin e platformës së tij qeverisëse për Ferizajn, me ç’rast theksoi se edhe Komuna e Shtimes është e gatshme të implementoj bashkërisht me Komunën e Ferizajt, projekte që kanë impakt në përmirësimin e jetës së qytetarëve në të dy komunat. Në këtë takim, u vu theksi edhe tek bashkëpunimi në kuadrin rajonal, në Asociacionin e Kom