Këta janë kandidatët që kanë fituar ulëse në Kuvendin e Shtimes

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pas rinumërimit të votave, ka publikuar dje rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve komunale.

Kështu, janë publikuar edhe emrat e asamblistëve nëpër komuna të Kosovës.

Sipas rezultateve në Shtime, partia e cila do të ketë më së shumti përfaqësues në Kuvend do të jetë Partia Demokratike e Kosovës me 8 asamblistë.

Më pas vije Lidhja Demokratike e Kosovës me 4 asambleistë, duke lënë pas Lëvizjen Vetëvendosje me 3, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me 2, Nismën 2, Lëvizjën për Bashkim 1 dhe Aleanca Kosova e Re 1.

Kuvendi Komunal i Shtimes ka gjithsej 21 asambleistë.

Më poshtë, emrat e asamblistëve të cilët kanë fituar ulëse në komunën e Prishtinës, nga secili subjekt politik.

94 PDK –PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVËS

# Emri Mbiemri Gjinia Votat
1 Fehmi Mujota M 4,203
5 Përparim Ramusa M 454
11 Lumni Amrushi M 392
4 Shefki Dauti M 268
19 Herolind Selmani M 247
6 Arbresha Syla F 233
12 Shpresa Tafa F 212
9 Medina Brahaj F 154

 

47 LDK – LIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOVËS

# Emri Mbiemri Gjinia Votat
1 Naim Zejna M 2,217
11 Skender Hyseni M 226
6 Zarife Rexhaj F 146
9 Valentina Halili F 123

 

10 LËVIZJA VETËVENDOSJE!

# Emri Mbiemri Gjinia Votat
1 Ruzhdi Jashari M 1,939
8 Besnik Seferi M 168
18 Marigona Pajaziti F 108

 

31 NISMA – NISMA PËR KOSOVËN

# Emri Mbiemri Gjinia Votat
1 Fehmi Hysenaj M 1,296
3 Adelina Beqaj F 114

 

50 AAK – ALEANCA PËR ARDHMËRINË E KOSOVËS

# Emri Mbiemri Gjinia Votat
1 Isak Muslija M 1,043
12 Diarta Vishesella F 75

 

15 LB – LËVIZJA PËR BASHKIM

# Emri Mbiemri Gjinia Votat
1 Rexhep Gashi M 402

 

34 AKR – ALEANCA KOSOVA E RE

 # Emri Mbiemri Gjinia Votat
1 Muhamet Ademaj M 450

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *