A e dini pse gjarpëri përdoret si simbol i mjekësisë?

A e dini pse gjarpëri përdoret si simbol i mjekësisë?

Kosove, Lajme, Shtime
Imazhi i gjarpërit përreth një shkopi është i njohur në fushën e mjekësisë. Këtë simbol pothuajse secili e ka parë në paketimet farmaceutike si dhe në spitale. Mirëpo, ne e dijmë që kafshimi i gjarpërit është helmues dhe shpesh-herë vdekjeprues, prandaj ky simbol në shikim të parë duket si një montim jo i përshtatshëm për mjekësinë. Megjithatë, emblema e lashtë e gjarpërit përreth shkopit ka një histori. Ekzistojnë dy versione që e sqarojnë simbolin e mjekësisë. Sipas mitologjisë shkopi simbolizon shkopin e “zotit” madheshtor Hermes i cili ishte njeri me krah, ishte një lajmëtar ndërmjet Zotit dhe njerëzve. Thuhet se Hermes ishte edhe mjek i udhëtarëve dhe për shkak se në atë kohë, mjekët udhëtonin në distanca të mëdha në këmbë për të vizituar pacientët e tyre duhet ta kishin një sh
Salla e Sporteve në fazen finale të punimeve

Salla e Sporteve në fazen finale të punimeve

Kosove, Lajme, Shtime
Komuna e Shtimes, nëpërmjet rrjetit social facebook ka bërë të ditur se punimet në Sallen e Sporteve janë në fazen përfundimtare. Aktualisht janë duke vazhduar punimet në Sallën e Sporteve, tanimë ato janë në fazën finale dhe gjatë kësaj kohë është punuar dhe rregulluar ndriçimi, janë instaluar ulëset si dhe sistemi i ajrimit të ftohët, thuhet në njoftimin e Komunës së Shtimes. Për përfundimin e punimeve Komuna e Shtimes ka arritur marrëveshje me datë 17 prill 2018 me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për mbështetjen financiare për përfundimin e fazës së fundit të punimeve të cilat parashihen të kryhen në vjeshtën këtij viti.  
Njoftim për ndërprerje të energjisë elektrike

Njoftim për ndërprerje të energjisë elektrike

Kosove, Lajme, Shtime
Sipas njoftimit të KEDS-it pritet që më datë 18.07.2018 në TS 35/10 KV Shtime do të ndërprehet energjia elektrike në këto vendbanime: · Dalja 10 kV Carraleva (Kodi: 41046004) prej orës 8:00 deri në ora 14:00 Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: një pjesë e Shtimes, Qesta Reçakut, Reçaku, Belinci, Carraleva Topilla, Llanishtë, Devetak, Grejqevc, Zborc, Pjetërshtica, Duga dhe Karaçica. Arsyeja e ndërprerjes: Ndërrim te izolatorëve dhe shtrëngimi i përçuesve.
Walker në mes të Washingtonit e dëgjon këngën e Reçakut (Video)

Walker në mes të Washingtonit e dëgjon këngën e Reçakut (Video)

Kosove, Lajme, Shtime
Ish-shefi i misionit vëzhgues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, në mes të Washingtonit po i dëgjon tingujt e këngës së Reçakut e kënduar nga Engjell Koca Sherif Hasangjekaj. Ish-shefi i misionit vëzhgues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, e pati cilësuar masakrën e Reçakut si krim kundër njerëzimit. Më 15 janar 1999, në fshatin Reçak u vranë e u masakruan barbarisht 45 shqiptarë të paarmatosur. Në orët e hershme të mëngjesit të 15 janarit Reçaku u zgjua i rrethuar. Sipas dëshmitarëve, aty rreth orës 6:30 forcat serbe me artileri të rëndë kanë filluar të bombardojnë fshatin. Pas ndërprerjes së bombardimeve, forcat serbe janë futur në fshat dhe kanë filluar bastisjet. Masakra e Reçakut tmerroi botën dhe zgjoi ndërgjegjen e diplomacisë b
Mos u nisni për det, shikoni motin për 5 ditë

Mos u nisni për det, shikoni motin për 5 ditë

Kosove, Lajme, Shtime
Para se të vendosni të niseni për pushime, konsultoni më parë parashikimin e motit pasi Kosovën sërish do ta kaplojnë vranësira që do të sjellin shi, transmeton Gazeta NewBorn. Sipas ‘Prishtina Weather’, nga dita e martë reshjet e shiut do të kthehen mbi Kosovë. 15.07.2018 – Fusha të presionit të ulët që po vijnë nga Atlantiku do të lidhen me fusha të presionit të ulët që ndodhen në lindje të kontinentit, duke krijuar zona jostabile mbi rajonin tonë, që do të sjellin sërish mundësi për të reshura shiu nga dita e martë. 16.07 – Mot kryesisht me diell. Pasdite vende-vende priten reshje lokale shiu me mundësi edhe për bubullima. 17.07 – Paradite pjesërisht vranët, vende reshje të dobëta shiu. Pasdite priten shtrëngata të shpërndara me shi. 18.07 – Paradite mot kryesisht me
Zanafilla ilire e flamurit më të bukur në botë

Zanafilla ilire e flamurit më të bukur në botë

Kosove, Lajme, Shtime
Flamuri shqiptar është simboli i shqiptarëve kudo ku janë. Ai është kthyer në një emblemë të dashurisë për kombin,  një dashuri dhe krenari vetëidentifikuese. Në mënyrë të veçantë është kthyer në modë dhe në të gjitha manifestimet kombëtare, festa, ndeshje futbolli shpaloset i bukur dhe krenar. Dhe pa dyshim ai është simboli kryesor i të gjithë politikanëve. Betimi përpara flamurit përbën aktin më solemn dhe që ngjall emocione të jashtëzakonshme. Po cila është zanafilla dhe historia e këtij flamuri që i shtyu kaq shumë patriotë të japin jetën për të, që i shtyu shumë heronj të sakrifikojnë gjithçka që ai të valëvitej i lirë në truallin shqiptar. Një ëndërr e madhe gjeneratash dhe krenarie. Flamuri më i vjetër shqiptar ka qenë ai i Kostandinit. Siç dihet iliri i famshëm krijoi pera
Komuna e Shtimes planifikon Zonë të re ekonomike

Komuna e Shtimes planifikon Zonë të re ekonomike

Kosove, Lajme, Shtime
Komuna e Shtimes nëpërmjet rrjetit social, ka postuar një video më të cilën paralajmëron themelimin e Zonës Ekonomike në fshatin Gllavicë. Të kontaktuar nga redaksia, nëpërmjet telefonit drejtori i drejtoratit për Zhvillim Ekonomik, Fitim Hoxha ka thënë se Kuvendi Komunal dje ka aprovuar një Vendim me të cilin fillojnë procedurat për themelimin e kësaj Zone Ekonomike. Komuna e Shtime aktualisht ka Parkun Teknologjik në Shtime që gjendet në kilometrin e dytë në rrugën magjistrale Shtime - Ferizaj (M-25.3). Hapësira ku janë duke funksionuar bizneset Pronë e Kuvendit Komunal të Shtimes. Për më shumë shikoni videon. https://www.facebook.com/officialKomunaShtime/videos/1678565942268858/
Fillojnë punimet për asfaltimin e rrugës Vojnoc – Topliqan

Fillojnë punimet për asfaltimin e rrugës Vojnoc – Topliqan

Lajme, Shtime
Kanë filluar punimet në rrugën Vojnoc-Topliqan, ku aktualisht është duke u bërë hapja e kanaleve anësore të rrugës të cilat do të jenë të gjera rreth 2 metra si dhe do të bëhet shtrirja e rëres (zallit), ndërsa në fund pritet që kjo rrugë të asfaltohet. Sipas një njoftimi të Këshillit të fshatit Vojnoc, e gjithë kjo punë pritet të përfundohet në fillim të muajit shtator të këtij viti. Kjo rrugë është duke u realizuar nga Ministria e Infrastrukturës, ndërsa punimet janë duke u kryer nga kompania asfaltuese “Eskavatori Company” me shume afro 140 mijë euro.
57 persona humbën jetën në aksidente brenda gjashtë muajve në Kosovë

57 persona humbën jetën në aksidente brenda gjashtë muajve në Kosovë

Kosove, Lajme, Shtime
Vetëm në gjashtëmujorin e parë të këtij viti nga janari deri në qershor, kanë humbur jetën 57 persona nëpër aksidente të ndryshme në komunikacion, ndërsa në total kanë ndodhur 7 mijë e 3 aksidente. Ndërsa në total Policia e Kosovës ka shqiptuar më shumë se 180 mijë tiketa trafiku. Janë gjithsej 5630 persona që pranuan ndihmë mjekësore nga lëndimet e ndryshme që pësuan në aksidente. Këta presona u lënduan nga 2841 aksidente me persona të lënduar sa ndodhën këtë gjashtëmujor. Ndërsa, 4122 aksidente përfunduan vetëm me dëme materiale, thuhet në raportin e policisë. Mirëpo sidoqoftë Polica është duke kërkuar vazhdimisht nga qytetarët që të kenë kujdes në trafik dhe të respektojnë të gjitha rregulalr e kodit të rrugës në mënyrë që të ndikojnë në uljen e numrit të aksidenteve, uljen e vdkeshm